Menüü

Virmaliste ennustamine

Virmalisi on pikaaegselt ja täpselt tänaste teadmiste juures pea võimatu ette ennustada. Kuna päikesel toimuvad muudatused on jälgimise all, siis baseerudes päikese plekkidele, pursetele ja krooniaukudele on NOAA-l siiski alusinfot tulevaste sündmuste suunda ette aimata.

Ennustus enamasti on formuleeritud KP-indeksi näol. KP-indeks näitab magnetvälja häireid, väärtusskaala on 0 (miinimum) ja 9 (maksimum) vahel. KP-indeksi lihtsuses peitub nii tema populaarsus kui ka ebatäpsus. Pikemalt saad KP indeksist (inglise keeles) lugeda siit ja siit.

Kes KP-indeksil põhinevaid ennustusi pikemalt on jälginud, siis see teab, et mingit täpsust sealt oodata ei maksa. Jah, enamus ennustusi ja ka mobiilirakendusi põhinevad sellel KP-indeksil. KP-indeksit võib käsitleda vaid eelinfona, et midagi võib olla tulemas. Rangeid ja kategoorilisi järeldusi teha ei maksa - on ka Eestis pildistatud virmalisi küll, kui KP väärtuseks on ennustatud ja näidatakse 0 ning ka vastupidi, kui on ennustatud KP6 või rohkem, kuid reaalsuses ei juhtunud midagi. Samuti ei maksa täpisteadusena võtta antud kellaaegu. Reaalajas jälgimiseks on mõistlik jälgida ACE satelliidil ja magnetomeetritega mõõdetud andmeid lehel "Jälgimine".

NOAA 3-päeva virmaliste ennustus

NOAA 3 päeva KP indeksi ennustus - kõrged laiuskraadid
NOAA 3 päeva KP indeksi ennustus - keskmised laiuskraadid

NOAA WSA-Enlil päikesetuule ennustus

WSA-ENLIL Solar Wind Prediction

Krooniaugud

Pildid ja selgitused pärinevad saidilt: https://sdo.gsfc.nasa.gov/data/ (Courtesy of NASA/SDO and the AIA, EVE, and HMI science teams.)

0171

0193

0211

211, 193, 171

0171 - This channel is especially good at showing coronal loops - the arcs extending off of the Sun where plasma moves along magnetic field lines. The brightest spots seen here are locations where the magnetic field near the surface is exceptionally strong.

0193 - This channel highlights the outer atmosphere of the Sun - called the corona - as well as hot flare plasma. Hot active regions, solar flares, and coronal mass ejections will appear bright here. The dark areas - called coronal holes - are places where very little radiation is emitted, yet are the main source of solar wind particles.

0211 - This channel highlights the active region of the outer atmosphere of the Sun - the corona. Active regions, solar flares, and coronal mass ejections will appear bright here. The dark areas - called coronal holes - are places where very little radiation is emitted, yet are the main source of solar wind particles.

211, 193, 171 - This image combines three images with different, but very similar, temperatures. The colors are assigned differently than in the single images. Here AIA 211 is red, AIA 193 is green, and AIA 171 is blue. Each highlights a different part of the corona.